гулівер (. gulliver) - герой роману дж. свіфта "подорож у деякі віддалені країни світу лемюеля гуллівера, спочатку хірурга, а потім капітана кількох кораблів» (1726). роман свіфта написаний у традиції меніппеі, в якій абсолютна свобода сюжетного вимислу мотивується «ідейно-філософської метою - створювати виняткові ситуації для провокування і випробування філософської ідеї - слова, правди, втіленої в образі мудреця, шукача цієї правди» (м. бахтін) . змістом меніппеі стають не пригоди конкретного героя, а перипетії самої ідеї. така постановка питання дозволяє побачити глибоку внутрішню цілісність як образу самого г. , так і твору в цілому.
на перший погляд в романі свіфта чотири різних г.
перший - в ліліпутії. у цій країні він великий і могутній, як справжній герой, і уособлює все найкраще, що є в людині: розум, красу, могутність, милосердя.
другий - у бробдінгнег. у країні велетнів г. - постійний герой комічних ситуацій. він виконує функції королівського блазня, забавного вченого ліліпута. вислухавши розповідь г. про політичний і соціально-економічний устрій ії, король броб-дінгнега робить висновок, що «більшість ваших співвітчизників є виводок маленьких огидних плазунів, самих згубних із усіх, які коли-небудь повзали по земній поверхні».
третій - байдужий і спокійний спостерігач, акуратно фіксує безумства, каліцтва, , які бачить в літаючому королівстві лапута, країні -барбі і у великій академії її столиці лага-до, на острові некромантов глаббдобдріб, в королівстві лаггнегт, де знайомиться з вічно безсмертними стрелдбрегів.
четвертий - це г. з країни гуінгнгнмов (розумних коней) і йеху (здичавілих нащадків пари ійців, що потрапили на острів в результаті корабельної). тут г. - трагічно самотній і ненависний собі людина. а бути людиною - означає належати до роду огидних йеху, що славляться своєю ненажерливістю, хіттю, лінню, злістю, брехливістю і тупістю.
ці різні гуллівера являють собою іпостасі єдиного образу. герой твору, написаного в меніппейной традиції, - людина ідеї, мудрець - поставлений автором в ситуації зіткнення зі світовим злом в самих граничних його висловах. все, що бачить у своїх подорожах г. , служить свіфту для випробування ідеї, а не характеру. г. - це нормальний, розумний, морально здорова людина, якого автор відправляє в подорож по світу безумства, абсурду, брехні і насильства. саме по відношенню до г. розкривається людська природа: неприваблива і викликає огиду у будь-якого розумного істоти. г. шукав в шаленому світі місце, в якому міг би знайти спокій гідна людина. і свіфт приводить свого героя в утопічну країну гуінгнгнмов, але сам же повертає його назад в ію, бо в шаленому світі не може існувати суспільство, влаштоване на розумних засадах. а це означає, що г. повинен повернутися додому: розумні коні виганяють героя.
історія г. - це історія людини, яка намагалася змінити людей і їх світ словом правди. у підсумку г. змушений визнати, що «йеху являють собою породу тварин, зовсім не здатну до виправлення шляхом настанов та прикладів. ось уже шість місяців минуло з часу появи моєї книжки, а я не тільки не бачу кінця всіляких зловживань і пороків, але і не чув, щоб моя книга справила хоча б одну дію, відповідне моїм намірам ». г. відмовляється від «безглуздої затії реформувати породу йеху» і знаходить розраду лише на стайні, в тривалих бесідах зі своїми жеребцями.
г. послужив прообразом героя-піонера у фільмі а. л. птушко «новий гуллівер» (1935), в якому персонаж свіфта став діяльним учасником боротьби світів, соціалізму і капіталізму
подробнее - на -
Популярные вопросы