Долина царів
Наукову єгиптологію розпочали французи під час єгипетського походу Наполеона - імператор цінував служителів науки і всюди брав їх з собою.
Одного разу під час атаки мамлюкської кінноти Бонапарт вишикував солдат в каре і віддав знамениту команду: "Вчених і віслюків в середину!"
Вивчення стародавнього Єгипту продовжили англійці. Німці тим часом розкопували руїни Вавилона, тому що Ірак входив до складу дружньої Берліну Оттоманської імперії, а Єгипет з 1882 року був під британським протекторатом.
Археолог Картер і його спонсор, пристрасний любитель старовини Джордж Герберт, він же граф Карнарвон, співпрацювали разом з 1907 року.
Усипальницю Тутанхамона знайшли в Долині царів. Скеляста ущелина на західному березі Нілу неподалік від столиці Давнього Єгипту міста Фіви (нині Луксор) в XVI-XI століттях до нашої ери стала місцем спочинку 63 правителів, від Тутмоса I до Рамзеса X.
Остання значна знахідка - гробниця з п'ятьма добре збереженими муміями - була зроблена в Долині царів в 2006 році. При цьому 100 років тому панувала думка, що ця місцевість вже вивчена вздовж і поперек, і Картер з Карнарвоном марно втрачають час.
3 листопада 1922 року учасники програми експедиції знайшли під старою халупою сходи, що вели вниз. Вони розчистили їх і побачили замуровані двері.
А в курочки яєчко
Картер телеграфував до Лондона графу Карнарвону. 25 листопада той приїхав на розкопки з дочкою, леді Евелін.
За дверима дослідники побачили дві підземні камери, заповнені дорогоцінними прикрасами і предметами побуту. Там були золотий трон, колісниця, вази, скриньки, світильники, письмове приладдя.
Коштовних речей виявилося стільки, що Картер терміново вирушив до Каїра для переговорів з владою Єгипту.
Популярные вопросы