образ марусі чурай — це образ з легенди, ми не знаємо достеменно, чи жила вона насправді. найімовірніше маруся чурай справді жила на полтавщині у xvii ст., пісні, яких співала вся країна, а деякі з них співають і досі.
якою видається читачеві маруся? це дівчина, яка мала дар від бога: не тільки дар співати й складати пісні, але дар кохати, бути щирою та чистою .
марусю називають у романі голосом, піснею й душею народу. вона, напевне, такою і є. на долю дівчини припадає багато випробувань, життя зрештою надламує її душу, вона ніби втрачає свій голос, втрачає здатність жити легко й радіти життю, але душевна чистота, прагнення кращого якщо не для себе, то для свого народу залишається з марусею до останніх її днів.
образ марусі чурай — образ митця свого часу, який органічно зливається з образом україни. постать реальної дівчини з народу, обдарованої чарівним голосом і поетичним світосприйняттям, виростає до символу, ніби вбираючи в себе духовний потенціал вітчизни. за словами івана, маруся — це голос україни, душа її. «звитяги наші, муки і руїни безсмертні будуть у її словах»,— каже про поетесу іван іскра. таку ж характеристику дає дівчині и гетьман богдан хмельницький, який говорить, що «п пісні — як перло многоцвітне, як дивен скарб серед земних марнот».
одна із багатьох, і, в той же час, одинока маруся дівчина з легенди.
Популярные вопросы