загальні тенденції в прогресивному еволюційному розвитку головного мозку хребетних в ряду від риб до ссавців проявляються в наступному: збільшення загального обсягу мозку, особливо переднього, і диференціювання вищих мозкових центрів, що забезпечують узгоджену роботу органів, всього організму і складного поведінки. у передньому мозку, його півкулях, розвивається кора, де зосереджені вищі центри, що регулюють узгоджене функціонування організму і забезпечує його складну поведінку.
у риб передній мозок розвинений менше середнього. основну масу переднього мозку становлять смугасті тіла (сіра речовина - тіла нейронів). найбільші розділи головного мозку у риб: середній мозок, мозочок і довгастий мозок. гарний розвиток стовбурових відділів головного мозку свідчить про чільну роль безумовних рефлексів в поведінці риб.
у земноводних передній мозок збільшується і стає більше середнього за обсягом, а мозочок розвинений слабкіше, ніж у риб, в зв'язку з меншою рухливістю амфібій.
у плазунів відбулися більш серйозні зміни в будові головного мозку. передній мозок у них став значно більше середнього, чітко відокремилися обидві півкулі переднього мозку, на їх поверхні з'явилася тонка кора головного мозку, що складається з сірої речовини. у рептилій сильніше, ніж у амфібій, розвинений мозочок в зв'язку з більш рухливим способом життя. у регуляції поведінки плазунів і раніше найважливішу роль відіграє сіра речовина смугастих тіл переднього мозку.
у птахів головний мозок стає ще більшим, особливо передній, але кора півкуль розвинена поки слабко (смугасті тіла стають більшими, в них зосереджені підкіркові центри, що регулюють злагоджену роботу органів і поведінка тварини), ніж у плазуна, основу переднього мозку. специфікою будови головного мозку птахів стає сильне розвиток мозочка має великий обсяг і складчасту будову, що пов'язано зі складністю руху птахів і перш за все з польотом.
найвищого прогресу в розвитку досягає головний мозок у ссавців. у них найбільш великий передній мозок за рахунок потовщення кори, а не смугастих тіл. у вищих ссавців - приматів - сильно розвинені звивини кори півкуль переднього мозку. тут зосереджені чутливі, рухові і асоціативні центри, що визначають вищу нервову діяльність тварин. це група ссавців відрізняється найбільш складною поведінкою. у людини, що відноситься до цього загону (приматів), що має найбільш розвинену кору півкуль переднього мозку, в якій знаходяться вищі центри мови і другої сигнальної системи.
Популярные вопросы