США виробляють найбільше у світі товарів та послуг. ВНП країни в кінці 2004 р. склав 6600 млрд. дол в поточних цінах. Найближчі партнери істотно поступаються США в цьому відношенні. ВНП Японії в поточних цінах і валютних курсах склав на ту ж дату майже 4000 млрд. дол, а ФРН (в сучасних межах) - більш 2000 млрд. дол У питомих величинах позиція США порівнянна із західноєвропейським «загальним ринком». На частку США припадає в кінці 90-х років 24% сукупного ВНП світу, на частку ЄС - 25%, Японії - 16%.
Дещо інша картина складається при зіставленні показників ВНП на душу населення: вона створює враження, що США помітно поступаються деяким розвиненим країнам. На початок 2003 р. округлені показники ВНП на душу населення в поточних цінах і валютних курсах, виражених у доларах, виглядали наступним чином: у США - 23 тис., у Швейцарії - 29, у Японії - 27, у Швеції - 24, у ФРН - 22 тис. дол Однак показники ВНП на душу населення слід трактувати з великою обережністю. Це усереднена величина виробленого за рік продукту, яка припадає на кожну людину в суспільстві. У динаміці вона свідчить про зростання добробуту, конкретне втілення якого залежить від розподілу доходів у даному суспільстві, рівня інфляції, структури і якості товарів і послуг та від багатьох інших обставин. Проведені фахівцями Національного Наукового Фонду США розрахунки дають таку картину співвідношення ВНП на душу населення в провідних країнах з рівнем США, прийнятим у 1990 р. за 100%: Канада - 93,9%, Японія - 80,7, Швеція -75,3, ФРН - 74,5, Франція - 73,7, Італія - 69,0 і Південна Корея - 38,1%.
Сьогоднішній рівень економіки США є плодом тривалого розвитку і досягнутий завдяки дії багатьох факторів. Доречно нагадати про головні фактори в історичному контексті.
1.Богатие природні ресурси і сприятливі природні умови країни. Надра США містять великі запаси мінеральних ресурсів: нафти, природного газу, кам'яного вугілля, кольорових і дорогоцінних металів. Більшість з них зручно розташовані. На США припадає 20% світових запасів мінеральних ресурсів. Клімат основних сільськогосподарських районів країни з їх родючими грунтами сприяє веденню високопродуктивного сільського господарства. Північна межа США (за винятком Аляски) проходить по географічній паралелей, на яких в Росії розташовані Кубань, Ставропілля, Нижнє Поволжя. Розташуванню південних кордонів США відповідає в східній півкулі Південне Середземномор'я. Завдяки цьому в країні виробляється майже весь спектр сільськогосподарської продукції: від жита до цитрусових. Сучасне сільське господарство США є однією з найбільш наукомістких галузей економіки з найвищими у світі показниками продуктивності та ефективності.
2.В США не було докапіталістичних відносин (за винятком рабства на півдні країни), пережитки яких заважали б розвитку продуктивних сил. Вільні землі, відносно високий рівень заробітної плати та інших доходів залучили свого часу в США мільйони переселенців з інших країн. За психологічним типом це були в переважній більшості люди тверді духом, готові до праці і позбавленням, соціально активні, а нерідко і з авантюрною жилкою. Американську націю сьогодні порівнюють з плавильним казаном, в якому з різних компонентів утворюється сплав, що відрізняється від вихідних матеріалів абсолютно новими властивостями.
Популярные вопросы