Згідно з міжнародним законодавством про Антарктиду й Угодою між Великобританією та Україною 7 лютого 1996 р. у власність України передано антарктичну науково-дослідну станцію «Фарадей», яка дістала нову назву— «Академік Вернадський».
Головний напрям досліджень українських учених— вивчення атмосфери, тобто спостереження змін озонового шару, льодовикового покриву, клімату тощо. Учені спостерігають геомагнітне поле та зміни в іоносфері. Тут, згідно з договот ром, в основному проводять метеорологічні спостереження (Антарктичний півострів — це зона зародження І зникнення багатьох циклонів), дослідження в галузі фізики, біофізики, радіоастрономії, працюють над розробкою нових біотехно-логІй. Наприклад, для утилізації сміття почали використовувати властивості місцевих мікроорганізмів, які дозволяють у 20 разів зменшувати обсяги органічних
залишків.
Першим українцем, який потрапив до Антарктиди, був Антон Омельченко, що брав участь в експедиції Роберта Скотта. Учасником першої радянської антарктичної експедиції у 1956 р. став академік НАН України, видатний геолог Олег Степанович Вялов. Одним з організаторів дослідження Антарктиди, що проводилося у 1982-1983 pp., став контрадмІрал, кандидат технічних наук, науковий керівник навколосвітньої антарктичної експедиції на суднах «Адмирал Владимирс-кий» та «Фаддей-Беллинсгаузен» Лев Іванович Мітін.
- З 1982 р. дослідження в Антарктиді проводяться також ученими Інституту геології Академії наук СРСР і УРСР (нині Національної академії наук України), а наукове керівництво цими дослідженнями здійснював Петро Феодосійович Гожик. Значний внесок у ці дослідження зробили українські вчені В. К. Геворкян, В. Г. Ватрук, Г. М. Орловський, В. П. Вернигоров (Київ), В. А. Бібік (Керч),
E. 3. Самишев (Севастополь).
З часу проголошення незалежності України Антарктиду досліджували дві державні експедиції: у 1996-1998 pp. на судні «Ернст Кренкель» та у 1999-2001 pp. на судні «Горизонт».
Спасибо
Популярные вопросы